# PID75-650M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PID75-650M
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pid75-650m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pid75-650m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 750mA
- **Current Rating (Amps):** 560 mA
- **DC Resistance (DCR):** 530mOhm
- **Height:** 0.189" (4.80mm)
- **Inductance:** 65 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.295" L x 0.295" W (7.50mm x 7.50mm)
- **Tolerance:** ±20%