# PICOIMX6S10R512NI4GBW
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PICOIMX6S10R512NI4GBW
- **Manufacturer:** TechNexion
- **Category:** Embedded Computers
- **Subcategory:** Single Board Computers (SBCs), Computer On Module (COM)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/picoimx6s10r512ni4gbw
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/picoimx6s10r512ni4gbw#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Processor:** ARM® Cortex®-A9, i.MX6Solo
- **Ethernet:** RGMII
- **Expansion Site:** PCIe
- **Number of Cores:** 1
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 60°C
- **RAM Capacity:** 512MB/512MB
- **Size:** 1.375" x 1.625" (36.00mm x 40.00mm)
- **Speed:** 1.0GHz