# PIC480.481D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PIC480.481D
- **Manufacturer:** PULS, LP
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** Industrial, DIN Rail Power Supplies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pic480-481d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pic480-481d#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **AC Voltage:** 90 ~ 264 VAC
- **Applications:** Industrial, ITE (Commercial), Laboratory
- **Approval Agency:** CB, CE, cULus
- **Current:** 10A
- **Efficiency:** 95.7%
- **Features:** Adjustable Output, Universal Input
- **Input Type:** AC
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 480W
- **Size:** 5.00" L x 2.32" W x 4.88" H (127.0mm x 59.0mm x 124.0mm)
- **Standard Number:** 61010-1; 62368-1; UL 508
- **Voltage:** 500 V