# PIC32MZ0512EFE064-E/MRA21
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PIC32MZ0512EFE064-E/MRA21
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pic32mz0512efe064-e-mra21
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pic32mz0512efe064-e-mra21#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** EBI/EMI, Ethernet, I²C, PMP, SPI, SQI, UART/USART, USB OTG
- **Core Processor:** MIPS32® M-Class
- **Core Size:** 32-Bit
- **Data Converters:** A/D 24x12b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 46
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 512KB (512K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 128K x 8
- **Speed:** 200MHz
- **Supplier Device Package:** 64-QFN (9x9)
- **Voltage:** 2.1V ~ 3.6V