# PIC32MX570F512LT-50I/GJX
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PIC32MX570F512LT-50I/GJX
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pic32mx570f512lt-50i-gjx
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pic32mx570f512lt-50i-gjx#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** CANbus, I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
- **Core Processor:** MIPS32® M4K
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Data Converters:** A/D 48x10b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 81
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 512KB (512K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 64K x 8
- **Speed:** 50MHz
- **Supplier Device Package:** 100-TFBGA (7x7)
- **Voltage:** 2.3V ~ 3.6V