# PIC32MX360F256L-80V/BG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PIC32MX360F256L-80V/BG
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pic32mx360f256l-80v-bg
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pic32mx360f256l-80v-bg#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** MIPS32® M4K
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Data Converters:** A/D 16x10b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 256KB (256K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 32K x 8
- **Speed:** 80MHz
- **Supplier Device Package:** 121-TFBGA (10x10)
- **Voltage:** 2.3V ~ 3.6V