Part Number: PIC32MX250F128B-50I/SS Manufacturer: Microchip Technology Category: Embedded Subcategory: Microcontrollers Product URL: https://distyparts.com/product/pic32mx250f128b-50i-ss RFQ URL: https://distyparts.com/product/pic32mx250f128b-50i-ss#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/80/43/06/8043064-410-269-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/MC/P3/90/MCP3903T-E_SSDKR-ND.jpg Summary: PIC32MX250F128B-50I/SS is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Microchip Technology and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: PIC32MX250F128B-50I/SS is a microcontrollers from Microchip Technology. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Connectivity: I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG Core Processor: MIPS32® M4K™ Core Size: 32-Bit Single-Core Data Converters: A/D 9x10b Mounting Type: Surface Mount Number of I: 19 Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA) Oscillator Type: Internal Peripherals: Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT Program Memory Size: 128KB (128K x 8) Program Memory Type: FLASH RAM Size: 32K x 8 Speed: 50MHz Supplier Device Package: 28-SSOP Voltage: 2.3V ~ 3.6V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/microchip-technology Category Page: https://distyparts.com/category/integrated-circuits-ics/embedded/microcontrollers Canonical URL: https://distyparts.com/product/pic32mx250f128b-50i-ss