# PIC32CM2532LE00048-I/U5B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PIC32CM2532LE00048-I/U5B
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pic32cm2532le00048-i-u5b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pic32cm2532le00048-i-u5b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
- **Core Processor:** ARM® Cortex®-M23
- **Core Size:** 32-Bit
- **Data Converters:** A/D 14x12b; D/A 2x12b
- **EEPROM Size:** 16K x 8
- **Mounting Type:** Surface Mount, Wettable Flank
- **Number of I:** 34
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 512KB (256K x 16)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 32K x 8
- **Speed:** 48MHz
- **Supplier Device Package:** 48-VQFN (7x7)
- **Voltage:** 1.62V ~ 3.63V