# PIC32CM1216MC00048T-I/U5B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PIC32CM1216MC00048T-I/U5B
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pic32cm1216mc00048t-i-u5b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pic32cm1216mc00048t-i-u5b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C, IrDA, LINbus, RS-485, SERCOM, SMBus, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** ARM® Cortex®-M0+
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Data Converters:** A/D 14x12b, 1x16b Sigma-Delta; D/A 1x10b
- **EEPROM Size:** 4K x 8
- **Mounting Type:** Surface Mount, Wettable Flank
- **Number of I:** 38
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 128KB (128K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 16K x 8
- **Speed:** 48MHz
- **Supplier Device Package:** 48-VQFN (7x7)
- **Voltage:** 2.7V ~ 5.5V