# PIC24FJ32GA102T-I/SS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PIC24FJ32GA102T-I/SS
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pic24fj32ga102t-i-ss
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pic24fj32ga102t-i-ss#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/MC/P3/90/MCP3903T-E_SSDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C, IrDA, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** PIC
- **Core Size:** 16-Bit
- **Data Converters:** A/D 10x10b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 21
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 32KB (11K x 24)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 8K x 8
- **Speed:** 32MHz
- **Supplier Device Package:** 28-SSOP
- **Voltage:** 2V ~ 3.6V