# PIC18LF24K50-I/SP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PIC18LF24K50-I/SP
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pic18lf24k50-i-sp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pic18lf24k50-i-sp#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/99/94/83/9994838-TC530CPJ-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C, SPI, UART/USART, USB
- **Core Processor:** PIC
- **Core Size:** 8-Bit
- **Data Converters:** A/D 14x10b
- **EEPROM Size:** 256 x 8
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of I:** 22
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 16KB (8K x 16)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 2K x 8
- **Speed:** 48MHz
- **Supplier Device Package:** 28-SPDIP
- **Voltage:** 1.8V ~ 3.6V