# PIC18LF24K40-I/SO
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PIC18LF24K40-I/SO
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pic18lf24k40-i-so
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pic18lf24k40-i-so#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C, LINbus, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** PIC
- **Core Size:** 8-Bit
- **Data Converters:** A/D 24x10b; D/A 1x5b
- **EEPROM Size:** 256 x 8
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 25
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 16KB (8K x 16)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 1K x 8
- **Speed:** 64MHz
- **Supplier Device Package:** 28-SOIC
- **Voltage:** 1.8V ~ 3.6V