# PIC18F46Q43-E/P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PIC18F46Q43-E/P
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pic18f46q43-e-p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pic18f46q43-e-p#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/99/94/84/9994846-TC534CPL-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C, LINbus, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** PIC
- **Core Size:** 8-Bit
- **Data Converters:** A/D 35x12b; D/A 1x8b
- **EEPROM Size:** 1K x 8
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of I:** 36
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 64KB (64K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 4K x 8
- **Speed:** 64MHz
- **Supplier Device Package:** 40-PDIP
- **Voltage:** 1.8V ~ 5.5V