# PIC18F14Q40-E/P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PIC18F14Q40-E/P
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pic18f14q40-e-p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pic18f14q40-e-p#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C, LINbus, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** PIC
- **Core Size:** 8-Bit
- **Data Converters:** A/D 7x12b; D/A 2x8b
- **EEPROM Size:** 512 x 8
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of I:** 18
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 16KB (16K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 1K x 8
- **Speed:** 64MHz
- **Supplier Device Package:** 20-PDIP
- **Voltage:** 1.8V ~ 5.5V