# PIC17C762T-16I/PT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PIC17C762T-16I/PT
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pic17c762t-16i-pt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pic17c762t-16i-pt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/29/6-/13/296-13856-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** PIC
- **Core Size:** 8-Bit
- **Data Converters:** A/D 16x10b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 66
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 16KB (8K x 16)
- **Program Memory Type:** OTP
- **RAM Size:** 678 x 8
- **Speed:** 16MHz
- **Supplier Device Package:** 80-TQFP (12x12)
- **Voltage:** 4.5V ~ 5.5V