# PIC17C756AT-33/PT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PIC17C756AT-33/PT
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pic17c756at-33-pt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pic17c756at-33-pt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** PIC
- **Core Size:** 8-Bit
- **Data Converters:** A/D 12x10b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 50
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 32KB (16K x 16)
- **Program Memory Type:** OTP
- **RAM Size:** 902 x 8
- **Speed:** 33MHz
- **Supplier Device Package:** 64-TQFP (10x10)
- **Voltage:** 4.5V ~ 5.5V