# PIC17C43-16E/P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PIC17C43-16E/P
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pic17c43-16e-p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pic17c43-16e-p#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/99/94/84/9994846-TC534CPL-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** UART/USART
- **Core Processor:** PIC
- **Core Size:** 8-Bit
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of I:** 33
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Peripherals:** POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 8KB (4K x 16)
- **Program Memory Type:** OTP
- **RAM Size:** 454 x 8
- **Speed:** 16MHz
- **Supplier Device Package:** 40-PDIP
- **Voltage:** 4.5V ~ 6V