# PIC16F877T-20I/PQ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PIC16F877T-20I/PQ
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pic16f877t-20i-pq
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pic16f877t-20i-pq#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** PIC
- **Core Size:** 8-Bit
- **Data Converters:** A/D 8x10b
- **EEPROM Size:** 256 x 8
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 33
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 14KB (8K x 14)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 368 x 8
- **Speed:** 20MHz
- **Supplier Device Package:** 44-MQFP (10x10)
- **Voltage:** 4V ~ 5.5V