# PIC16F628T-20E/SS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PIC16F628T-20E/SS
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pic16f628t-20e-ss
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pic16f628t-20e-ss#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** UART/USART
- **Core Processor:** PIC
- **Core Size:** 8-Bit
- **EEPROM Size:** 128 x 8
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 16
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 3.5KB (2K x 14)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 224 x 8
- **Speed:** 20MHz
- **Supplier Device Package:** 20-SSOP
- **Voltage:** 3V ~ 5.5V