# PIC16C77-10/P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PIC16C77-10/P
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pic16c77-10-p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pic16c77-10-p#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/99/94/84/9994846-TC534CPL-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** PIC
- **Core Size:** 8-Bit
- **Data Converters:** A/D 8x8b
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of I:** 33
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 14KB (8K x 14)
- **Program Memory Type:** OTP
- **RAM Size:** 368 x 8
- **Speed:** 10MHz
- **Supplier Device Package:** 40-PDIP
- **Voltage:** 4V ~ 6V