# PIC16C73A-10/SO
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PIC16C73A-10/SO
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pic16c73a-10-so
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pic16c73a-10-so#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** PIC
- **Core Size:** 8-Bit
- **Data Converters:** A/D 5x8b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 22
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 7KB (4K x 14)
- **Program Memory Type:** OTP
- **RAM Size:** 192 x 8
- **Speed:** 10MHz
- **Supplier Device Package:** 28-SOIC
- **Voltage:** 4V ~ 6V