# PIC16C67T-10I/L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PIC16C67T-10I/L
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pic16c67t-10i-l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pic16c67t-10i-l#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/99/99/99/9999991-TC850CLW-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** PIC
- **Core Size:** 8-Bit
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 33
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 14KB (8K x 14)
- **Program Memory Type:** OTP
- **RAM Size:** 368 x 8
- **Speed:** 10MHz
- **Supplier Device Package:** 44-PLCC (16.59x16.59)
- **Voltage:** 4V ~ 6V