# PIC16C620A-40/SS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PIC16C620A-40/SS
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pic16c620a-40-ss
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pic16c620a-40-ss#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Processor:** PIC
- **Core Size:** 8-Bit
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 13
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
- **Program Memory Size:** 896B (512 x 14)
- **Program Memory Type:** OTP
- **RAM Size:** 96 x 8
- **Speed:** 40MHz
- **Supplier Device Package:** 20-SSOP
- **Voltage:** 2.5V ~ 5.5V