# PIC16C56A-20I/P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PIC16C56A-20I/P
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pic16c56a-20i-p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pic16c56a-20i-p#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/MA/X3/67/MAX367CPN-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Core Processor:** PIC
- **Core Size:** 8-Bit
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of I:** 12
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Peripherals:** POR, WDT
- **Program Memory Size:** 1.5KB (1K x 12)
- **Program Memory Type:** OTP
- **RAM Size:** 25 x 8
- **Speed:** 20MHz
- **Supplier Device Package:** 18-PDIP
- **Voltage:** 3V ~ 5.5V