# PIC16C55T-HS/SS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PIC16C55T-HS/SS
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pic16c55t-hs-ss
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pic16c55t-hs-ss#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/MC/P3/90/MCP3903T-E_SSDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Core Processor:** PIC
- **Core Size:** 8-Bit
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 20
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Peripherals:** POR, WDT
- **Program Memory Size:** 768B (512 x 12)
- **Program Memory Type:** OTP
- **RAM Size:** 24 x 8
- **Speed:** 20MHz
- **Supplier Device Package:** 28-SSOP
- **Voltage:** 4.5V ~ 5.5V