# PIC14000T-20/SO
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PIC14000T-20/SO
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pic14000t-20-so
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pic14000t-20-so#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C
- **Core Processor:** PIC
- **Core Size:** 8-Bit
- **Data Converters:** Slope A/D
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 20
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** POR, Temp Sensor, WDT
- **Program Memory Size:** 7KB (4K x 14)
- **Program Memory Type:** OTP
- **RAM Size:** 192 x 8
- **Speed:** 20MHz
- **Supplier Device Package:** 28-SOIC
- **Voltage:** 2.7V ~ 6V