# PIC12C671-10I/SM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PIC12C671-10I/SM
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pic12c671-10i-sm
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pic12c671-10i-sm#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Processor:** PIC
- **Core Size:** 8-Bit
- **Data Converters:** A/D 4x8b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 5
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** POR, WDT
- **Program Memory Size:** 1.75KB (1K x 14)
- **Program Memory Type:** OTP
- **RAM Size:** 128 x 8
- **Speed:** 10MHz
- **Supplier Device Package:** 8-SOIJ
- **Voltage:** 3V ~ 5.5V