# PI6CX100-27WE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PI6CX100-27WE
- **Manufacturer:** Diodes Incorporated
- **Category:** ClockTiming
- **Subcategory:** Programmable Timers and Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pi6cx100-27we
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pi6cx100-27we#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5 mA
- **Frequency:** 27MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Supplier Device Package:** 8-SOIC
- **Type:** VCXO
- **Voltage:** 3.135V ~ 3.465V