# PHP01206E2492BST5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PHP01206E2492BST5
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/php01206e2492bst5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/php01206e2492bst5#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/PH/P3/0./PHP30.1ADKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thin Film
- **Features:** Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
- **Height:** 0.033" (0.84mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 24.9 kΩ
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Supplier Device Package:** 1206
- **Temperature Coefficient:** ±25ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.1%