# PHC-M4-868 NEW PART
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PHC-M4-868 NEW PART
- **Manufacturer:** RF Solutions
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/phc-m4-868-new-part
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/phc-m4-868-new-part#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Helical
- **Applications:** General Purpose
- **Frequency (Center:** 868MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Height (Max):** 1.693" (43.00mm)