# PHB50W-1200-42
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PHB50W-1200-42
- **Manufacturer:** ERP Power, LLC
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/phb50w-1200-42
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/phb50w-1200-42#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** cULus, FCC
- **Current:** 1.2A
- **Dimming:** Analog, ELV, Triac
- **Efficiency:** 90%
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** 90°C
- **Power (Watts):** 50 W
- **Ratings:** IP20
- **Size:** 4.07" L x 1.03" W x 0.94" H (103.4mm x 26.2mm x 23.9mm)
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Current
- **Voltage:** 120VAC