# PHA4000-2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PHA4000-2
- **Manufacturer:** MACOM Technology Solutions
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pha4000-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pha4000-2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Frequency (Center:** 215MHz
- **Frequency Group:** VHF (f < 300MHz), UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 30MHz ~ 400MHz
- **Gain:** 7dB
- **Height (Max):** 0.500" (12.70mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 64 W