# PH9499.951CNLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PH9499.951CNLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ph9499-951cnlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ph9499-951cnlt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 28A
- **Current Rating (Amps):** 3.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 22mOhm Max
- **Height:** 0.299" (7.60mm)
- **Inductance:** 950 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.441" L x 0.384" W (11.20mm x 9.75mm)
- **Tolerance:** ±6%