# PH-2200A-03
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PH-2200A-03
- **Manufacturer:** Master Appliance Co
- **Category:** Tools
- **Subcategory:** Heat Guns, Torches, Accessories
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ph-2200a-03
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ph-2200a-03#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 16.0 CFM
- **Approval Agency Marking:** cULus
- **Color:** Red
- **Current:** 5.8 A
- **Includes:** Heat Gun, Nozzle
- **Nozzle Opening:** Circular - 0.87" (22.10mm)
- **Power:** 1280W
- **Temperature Range:** 120°F ~ 815°F (49°C ~ 435°C)
- **Tool Type:** Heat Gun
- **Voltage:** 220V