# PH-1200A-00-SS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PH-1200A-00-SS
- **Manufacturer:** Master Appliance Co
- **Category:** Tools
- **Subcategory:** Heat Guns, Torches, Accessories
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ph-1200a-00-ss
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ph-1200a-00-ss#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 16.0 CFM
- **Approval Agency Marking:** cULus
- **Color:** Red
- **Current:** 11 A
- **Includes:** Heat Gun, Nozzle
- **Nozzle Opening:** Circular - 1.31" (33.27mm)
- **Power:** 1300W
- **Temperature Range:** 122°F ~ 1004°F (50°C ~ 540°C)
- **Tool Type:** Heat Gun
- **Voltage:** 120V