# PGL6478.121HLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PGL6478.121HLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pgl6478-121hlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pgl6478-121hlt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 62A
- **Current Rating (Amps):** 33 A
- **DC Resistance (DCR):** 450mOhm
- **Height:** 0.140" (3.55mm)
- **Inductance:** 120 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.386" L x 0.386" W (9.80mm x 9.80mm)
- **Supplier Device Package:** 3-SMD
- **Tolerance:** ±15%