# PG6-K20-HHE6
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PG6-K20-HHE6
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Motors, Actuators, Solenoids and Drivers
- **Subcategory:** Stepper Motors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pg6-k20-hhe6
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pg6-k20-hhe6#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Resistance:** 20 Ω
- **Coil Type:** Bipolar
- **Diameter:** 0.059" (1.50mm)
- **Features:** Flatted Shaft
- **Length:** 0.236" (6.00mm)
- **NEMA Frame Size:** 6
- **Size:** Round - 0.236" Dia (6.00mm)
- **Termination Style:** Through Hole
- **Type:** Permanent Magnet Gear Motor
- **Voltage:** 3VDC