# PG2290.181HLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PG2290.181HLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pg2290-181hlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pg2290-181hlt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 90A
- **Current Rating (Amps):** 75 A
- **DC Resistance (DCR):** 150mOhm
- **Height:** 0.472" (12.00mm)
- **Inductance:** 180 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.421" L x 0.295" W (10.70mm x 7.50mm)
- **Tolerance:** ±10%