# PG15S-K20-HHF0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PG15S-K20-HHF0
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Motors, Actuators, Solenoids and Drivers
- **Subcategory:** Stepper Motors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pg15s-k20-hhf0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pg15s-k20-hhf0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Resistance:** 10 Ω
- **Coil Type:** Bipolar
- **Current Rating (Amps):** 100 mA
- **Diameter:** 0.197" (5.00mm)
- **Features:** Round Shaft
- **Length:** 0.354" (9.00mm)
- **Mounting Hole Spacing:** 0.787" (20.00mm)
- **NEMA Frame Size:** 15
- **Size:** Round - 0.591" Dia (15.00mm)
- **Step Angle:** 0.176°
- **Steps per Revolution:** 2048
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Torque:** 21.2 / 150
- **Type:** Permanent Magnet Gear Motor
- **Voltage:** 15VDC