# PG15S-J20-HHF3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PG15S-J20-HHF3
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Motors, Actuators, Solenoids and Drivers
- **Subcategory:** Stepper Motors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pg15s-j20-hhf3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pg15s-j20-hhf3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Resistance:** 10 Ω
- **Coil Type:** Bipolar
- **Diameter:** 0.118" (3.00mm)
- **Features:** Round Shaft
- **Length:** 0.354" (9.00mm)
- **Mounting Hole Spacing:** 0.787" (20.00mm)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 50°C
- **Size:** Round - 0.591" Dia (15.00mm)
- **Step Angle:** 0.36°
- **Steps per Revolution:** 1000
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Type:** Permanent Magnet Gear Motor
- **Voltage:** 5VDC