# PG1083.152NL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PG1083.152NL
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pg1083-152nl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pg1083-152nl#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/91/80/97/9180976-553-3164-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 52A
- **Current Rating (Amps):** 40 A
- **DC Resistance (DCR):** 1.4mOhm Max
- **Height:** 0.417" (10.60mm)
- **Inductance:** 1.5 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.854" L x 0.846" W (21.70mm x 21.50mm)
- **Tolerance:** ±20%