# PG0936.681NL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PG0936.681NL
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pg0936-681nl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pg0936-681nl#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 62A
- **Current Rating (Amps):** 40 A
- **DC Resistance (DCR):** 0.87mOhm Max
- **Height:** 0.315" (8.00mm)
- **Inductance:** 680 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.689" L x 0.657" W (17.50mm x 16.70mm)
- **Tolerance:** Â±20%