# PG0926.722NL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PG0926.722NL
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pg0926-722nl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pg0926-722nl#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/91/84/50/9184500-553-3148-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 12.5A
- **Current Rating (Amps):** 12 A
- **DC Resistance (DCR):** 7mOhm
- **Height:** 0.315" (8.00mm)
- **Inductance:** 7.2 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.528" L x 0.528" W (13.40mm x 13.40mm)
- **Tolerance:** ±20%