# PG0702.682NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PG0702.682NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pg0702-682nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pg0702-682nlt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/91/80/75/9180754-553-3126-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 8.5A
- **Current Rating (Amps):** 8.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 7.7mOhm
- **Height:** 0.315" (8.00mm)
- **Inductance:** 6.8 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.425" L x 0.362" W (10.80mm x 9.20mm)
- **Tolerance:** ±20%