# PG0426.201NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PG0426.201NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pg0426-201nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pg0426-201nlt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/3-/38/553-3857-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 46A
- **Current Rating (Amps):** 26 A
- **DC Resistance (DCR):** 2.2mOhm Max
- **Height:** 0.126" (3.20mm)
- **Inductance:** 200 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.295" L x 0.276" W (7.50mm x 7.00mm)
- **Tolerance:** ±20%