# PG0085.472NL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PG0085.472NL
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pg0085-472nl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pg0085-472nl#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/91/84/47/9184474-553-3077-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 860mA
- **Current Rating (Amps):** 860 mA
- **DC Resistance (DCR):** 100mOhm Max
- **Frequency:** 40MHz
- **Height:** 0.071" (1.80mm)
- **Inductance:** 4.7 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
- **Tolerance:** ±20%