# PG0077.282NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PG0077.282NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pg0077-282nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pg0077-282nlt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/3-/38/553-3854-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 20A
- **Current Rating (Amps):** 19 A
- **DC Resistance (DCR):** 4.2mOhm Max
- **Height:** 0.256" (6.50mm)
- **Inductance:** 2.8 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 95°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.551" L x 0.512" W (14.00mm x 13.00mm)
- **Tolerance:** ±20%