# PG-30-101R-P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PG-30-101R-P
- **Manufacturer:** NIDEC
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Pressure Sensors, Transducers - Industrial
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pg-30-101r-p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pg-30-101r-p#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/75/29/14752942-563-1395-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Industrial Automation
- **Features:** Temperature Compensated
- **Maximum Pressure:** ±20PSI (±137.9kPa)
- **Operating Pressure:** ±1.45PSI (±10kPa)
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 50°C
- **Output:** 1 V ~ 5 V
- **Output Type:** PNP - Open Collector
- **Port Size:** Female - 1/8" (3.18mm) BSPT
- **Port Style:** Threaded
- **Pressure Type:** Compound
- **Supplier Device Package:** Module
- **Termination Style:** Cable
- **Voltage:** 10.8V ~ 30V