# PFU1000-10KJ1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PFU1000-10KJ1
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chassis Mount Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pfu1000-10kj1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pfu1000-10kj1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Flame Proof, High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
- **Height:** 1.122" (28.50mm)
- **Lead Style:** M5 Threaded
- **Mounting Feature:** Screw Holes
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C
- **Power (Watts):** 1000W
- **Resistance:** 10 kΩ
- **Size:** 2.283" L x 2.362" W (58.00mm x 60.00mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%