# PFS35-6R2F1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PFS35-6R2F1
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pfs35-6r2f1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pfs35-6r2f1#rfq
- **Height:** 0.185" (4.70mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 35W
- **Resistance:** 6.2 Ω
- **Size:** 0.406" L x 0.398" W (10.30mm x 10.10mm)
- **Supplier Device Package:** D-Pak in TO-263 Housing
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%